Vyhlazování jizev
Vyhlazení povrchu pokožky můžete docílit několika metodami. Vždy jde o to odstranit horní vrstvu pokožky, která má nerovný reliéf:
- klasický peeling - využívá krémy s obsahem pevných zrníček, které masáží obrousí pokožku
- chemický peeling - využívá leptavý roztok, může dojít k barevným změnám na pokožce
- dermaplaning – využívá speciální chirurgický nástroj připomínající holící strojek, s jehož pomocí se seškrábne horní vrstva pokožky
- dermabraze – využívá speciální chirugickou frézu, která obrousí vrchní vrstvu pokožky
Jednotlivé postupy jsou seřazeny podle radikálnosti zásahu do pokožky. Zatímco po klasickém peelingu budete mít několik dní zarudlou pokožku, po dermabrazi nebo dermaplaningu budete mít oteklou, zarudlou, zhmožděnou kůži, na které se budou tvořit stroupky nebo krusta. Víceméně normální vzhled můžete očekávat až po několika týdnech. Zrůžovění pokožky ustoupí asi po třech měsících.
Také možnosti komplikací jsou u chirurgických metod bohužel větší. Může se stát, že ošetřená pokožka zarudne, oteče nebo začne svědit. V tom případě kontaktujte svého lékaře - mohly by to být příznaky abnormálního hojení.
Sklony k abnormálnímu hojení – tedy k hypertrofickým nebo keloidním jizvám – jsou kontraindikací pro chirurgické postupy. Když totiž již došlo k tomuto typu hojení, je vysoce pravděpodobné, že obdobný hojící proces bude zahájen i po zásahu plastického chirurga. Tělo má totiž sklony používat již jednou použité postupy a to se může stát i v případě hojení rány.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti, vždy raději vyhledejte konzultaci na jiném pracovišti, zejména pokud se jedná o řešení kosmetických a nikoliv funkčních defektů. Vždy pečlivě naslouchejte lékařům a kriticky zhodnoťte všechna rizika.