Jizva po operaci

Říká se, že jizva je vizitkou operatéra a je to svatá pravda. Naštěstí je dávno pryč doba, kdy lékaři přistupovali k šití jako k ne příliš důležité části operačního výkonu a na vzhled jizvy po operaci příliš nemysleli.

Dnešní formy mikrochirurgie a laparoskopické metody umožňují docílit opravdu malých jizev. Však je také rozdíl, jestli vám lékař rozřízne celé břicho nebo udělá asi 1-2 centimetry malé otvory pro vsunutí nástrojů. Většinou dvě jizvičky po takovémto výkonu jsou malé, milé a vypadají jako hvězdičky. Také použití co nejjemnějšího šití příznivě ovlivňuje výsledný vzhled jizvy po operaci.

Při péči o pooperační jizvu je velmi důležité mít neustále na paměti, že vnitřní tkáně potřebují na kvalitní zahojení cca 6 týdnů. Takže po tuto dobu naprosto vynechejte silová cvičení a jiné nevhodné aktivity. Podpoře hojení tkání vhodnou stravou bohatou na vitamíny, minerály a bílkoviny.

Sebevětší snaha o výsledný krásný vzhled jizvy po operaci bude marná, pokud dojde ke komplikacím v ráně. V prvních týdnech po operaci je důležité jizvu udržovat v naprosté čistotě. Vhodné je omývání tekoucí čistou vodou a desinfekce vhodně zvoleným přípravkem. Také ošetření biostimulační lampou má desinfekční účinek. Navíc stimuluje tkáně a podporuje hojení.

Jeden až dva týdny po odstranění stehů a po zacelení kůže je možné použít vhodný krém a tlakovou masáží podporovat hojení tkáně. Jizvu nevystavujte slunci minimálně tři měsíce, došlo by k odlišné pigmentaci a jizva by byla více patrná i několik let. Pokud se slunci nemůžete vyhnout, použijte krém s velmi vysokým ochranným faktorem.

O způsobech a správném načasování péče o pooperační jizvu se poraďte se svým lékařem.