Jizvy po akné

Zvýšená produkce mazových žláz vede k ucpání pórů v pokožce. Spolu s mikroorganismy – bakteriemi a kvasinkami způsobí výsev červených pupínků – akné.

Akné se vyskytuje zejména na obličeji a tam nás také nejvíce trápí. Ale může se vyskytovat také na jiných částech těla, například na zádech. Ve většině případů se naštěstí jedná o dobře hojící se ranky.

Nejčastěji se akné objevuje v období hormonálních nestabilit – tedy nejčastěji u pubertální mládeže. V případě chlapců se jedná o pedagogicko psychologický oříšek. Málokterý čtrnáctiletý akné těžce sužovaný mladík uvěří v moc mýdla a teplé vody. Také se zdráhají připustit, že by těžká muka pravidelné hygieny podstupovali kvůli budoucí možné přízni krásnější poloviny lidstva.

U dívek tyto potíže nebývají. Ty zase naopak přikládají neúměrně velký význam přípravkům za mnoho set korun, které doporučují kamarádky nebo vtíravá reklama.

Obě skupiny se shodnou v pouze ve dvou bodech

  • akné je obtěžuje
  • nikdy nepřijmou dobře míněné rady svých rodičů

Opatření vhodná proti vzniku a šíření akné:

  • Pravidelná důkladná očista, kromě mytí vodou a mýdlem, je možné doporučit napařování a peeling – obě tyto metody odstraňují horní část pokožky a podporují vznik nové, čisté vrstvy kůže. Vzhledem k citlivosti pokožky obličeje je velmi vhodné si vymezit jeden speciální ručník výhradně pro obličej. Je lepší, pokud je malý a je možné ho často měnit za čistý.
  • Nesahat si na obličej – tato jednoduchá rada zamezí šíření akné po obličeji, ruce většinou nejsou zcela čisté a při doteku se nečistotami ucpou další póry, nebo se podnítí zánětlivá činnost pokožky.
  • Sterilní ošetření stávajících akné – je vhodné použít gázu, nebo papírové ubrousky, vždy na každý pupínek zcela čistý kousek, desinfekce udělá zázraky – potlačí zánět a výrazně urychlí hojení. Tento typ ošetření je lepší provádět večer – kůže má čas se přes noc zklidnit a desinfekci můžete nechat působit déle.
  • Dieta - často jsou původcem akné různé potraviny – zejména čokoláda. Nejlepší je rizikovým potravinám se vyhnout, alespoň po dobu akutních potíží.

Při péči o akné mějte na paměti, že se jedná o dlouhodobou záležitost. Ke zlepšení stavu může dojít až po několika měsících.

V případě rozsáhlého zjizvení po akné je možné přistoupit k plastické chirurgii. Ale tato nedokáže odstranit jizvy, jen upravit jejich vzhled – za úspěch je považováno změlčení o 50%.


Náš tip

Prostředky na účinný boj s akné od 83 Kč