Jizvy po akné

Zvýšená produkce mazových žláz vede k ucpání pórů v pokožce. Spolu s mikroorganismy – bakteriemi a kvasinkami způsobí výsev červených pupínků – akné.

Akné se vyskytuje zejména na obličeji a tam nás také nejvíce trápí. Ale může se vyskytovat také na jiných částech těla, například na zádech. Ve většině případů se naštěstí jedná o dobře hojící se ranky.

Nejčastěji se akné objevuje v období hormonálních nestabilit – tedy nejčastěji u pubertální mládeže. V případě chlapců se jedná o pedagogicko psychologický oříšek. Málokterý čtrnáctiletý akné těžce sužovaný mladík uvěří v moc mýdla a teplé vody. Také se zdráhají připustit, že by těžká muka pravidelné hygieny podstupovali kvůli budoucí možné přízni krásnější poloviny lidstva.

U dívek tyto potíže nebývají. Ty zase naopak přikládají neúměrně velký význam přípravkům za mnoho set korun, které doporučují kamarádky nebo vtíravá reklama.

Obě skupiny se shodnou v pouze ve dvou bodech

Opatření vhodná proti vzniku a šíření akné:

Při péči o akné mějte na paměti, že se jedná o dlouhodobou záležitost. Ke zlepšení stavu může dojít až po několika měsících.

V případě rozsáhlého zjizvení po akné je možné přistoupit k plastické chirurgii. Ale tato nedokáže odstranit jizvy, jen upravit jejich vzhled – za úspěch je považováno změlčení o 50%.