Jizva po císařském řezu

Císařský řez je, podobně jako jiné podobné zákroky, většinou používán jen v případě komplikací při porodu. Při jeho provedení je častěji volená varianta, kdy řez je veden po hranici stydké oblasti. Po úspěšném zahojení jizvu po takto provedeném císařském řezu zakryje prádlo. V případě, že bylo nutné provést svislý řez, může být jizva více patrná. Každopádně by se ale maminka za ní nikdy neměla stydět. Vždyť toto je cena, kterou přece zaplatila za narození dítěte.

U této specifické pooperační jizvy je potřeba zvlášť myslet na hojící se tkáň. Jizva není velká, ale řez je velmi hluboký. Vnitřní orgány potřebují cca 6 týdnů na zahojení a v tomto období je vhodné se vyvarovat fyzické námahy – což samozřejmě s malým miminkem může být dost těžké. Co nejvíce zaangažujte tatínka, ale i další rodinné příslušníky. Berte to tak, že provádíte prevenci případných komplikací, které by vám znemožnily starat se miminko ještě delší dobu. Také se pokuste zařídit si nerušený spánek – jeho nedostatek může zpomalit hojení rány.

Dobré je minimalizovat infekční riziko. Podobně jako při hojení jizvy po nástřihu hráze se doporučuje v období těsně po porodu úzkostlivě dbát na hygienu. Například po každém použití toalety je dobré absolvovat alespoň krátké opláchnutí sprchou, zejména po stolici. Je potřeba se také vyhnout koupalištím, bazénům a saunám.

V případě komplikací vyhledejte lékaře, zejména pokud vás postihne horečka nebo silné bolesti. Neváhejte s návštěvou lékaře, když jizva oteče, její okraje se otevírají nebo z ní vytéká hnis případně zapáchající sekret.

Až tři čtvrtiny žen po císařském řezu trpí bolestmi. Velmi pravděpodobně vás lékař ještě v porodnici vybaví vhodnými analgetiky.