Jizvy po neštovicích

Plané neštovice se projevují malými puchýřkovitými pupínky. Pupínky jsou naplněny zprvu čirou, později zakalenou tekutinou a vypadají jako pupínky po popálení. Neštovičky se vyskytují také ve vlasové části hlavy a na sliznicích – v ústech nebo v oblasti genitálií. Zejména fáze jejich vysévání je provázená úporným svěděním. Neštovičky se velmi dobře hojí – s jedinou podmínkou: nesmí se rozškrábat.

A to je samozřejmě kámen úrazu. Vysvětlete něco takového malému dítěti. Na druhou stranu u dospěných mívají plané neštovice daleko bouřlivější průběh. Neštovice se vysejí v větším množství a onemocnění je provázeno vysokou horečkou, někdy dokonce pacient skončí na infekčním oddělení nemocnice. A tak se stává, že i dospělý, jinak soudný muž, se rozškrábe do krve.

Pro podporu správného hojení a omezení svědění neštovičky potíráme tekutým pudrem. Pupínky vysychají a vytvářejí spolu s pudrem stroupky, které chrání hojící se kůžičku. Je velmi důležité nechat tyto stroupky samovolně odpadnout. Jemnou kůžičku je pak možné ošetřit mastným krémem, který podpoří správné zahojení.

Pro omezení škrábání je vhodné hlavně malým dětem ostříhat nehtíky, odstranit z oblečení drobné předměty, o které se mohou škrábat – například knoflíky, patentky apod. Také můžete použít metodu našich babiček – zašít rukávky pyžamka. Dítě sice nebude projevovat velkou spokojenost, ale hrozba celoživotního zjizvení je poměrně silným motivem i pro méně populární opatření.

Pro zklidnění a omezení svědění jsou někdy podávány léky.

Jizvy po neštovicích bývají plastické – jsou níže než je ostatní pokožka, jsou tedy hypotrofické. Jejich tvar naštěstí nesouvisí s abnormálním hojením a těžké případy většinou mohou být ošetřeny postupy plastické chirurgie.