Strie v těhotenství

Těhotenské strie nejvíce hrozí v posledním trimestru těhotenství. Kůže už nedokáže držet tempo se zvětšujícím se bříškem a vznikají prasklinky.

Bohužel, v posledním trimestru bývají těhotenské potíže už poměrně citelné a nějaké svědění kůže, které vznik strií provází, budoucí maminka snadno přehlédne. Navíc těhotenské strie mají tendenci vznikat v dolní části bříška, tedy v oblasti kam budoucí maminka přes svoje bříško nevidí. A tak se může stát, že k nepříjemnému zjištění následků dojde až po porodu.

Mazat, mazat, mazat – i když to samozřejmě není stoprocentní ochrana a někdy vzniku strií nedokážeme zabránit - je to nejjistější cesta, jak se strií v těhotenství vyvarovat. Mazání je nejlepší přidat k běžným ranním a večerním procedurám, krém umístit například vedle kartáčku na zuby. Praktické i příjemné může být zaangažovat do každodenní procedury partnera.

Při mazání je potřeba myslet kromě bříška také na hýždě a prsa. Prsa nezapomeňte mazat i po porodu, kdy dochází k zahájení laktace – prsa se samozřejmě zvětší a riziko vzniku strií se zvětší s nimi. Velmi výraznou i když jen mechanickou pomocí může být správně zvolená podprsenka, která zvětšující se, těžká prsa podepře. Pak nedochází tolik k napínání kůže a strie nemají tolik příležitostí se projevit. Na mazání nezapomeňte také při končení období kojení. Prsa opět začnou pracovat – zmenší se, ale mohou zároveň trochu „povolit“. Je to vhodná příležitost pořídit si nové prádlo, správné velikosti.

Pro promazávání je možné zvolit specializované přípravky, ale v mnoha případech velmi dobře poslouží jakýkoliv mastný krém. Podstatné je kůži řádně promazávat, aby neztrácela pružnost a byla odolnější. Co nejvíc a co nejčastěji.