Péče o keloidní a hypertrofické jizvy
Při péči o keloidní a hypertrofické jizvy v první fázi přistupujeme ke konzervativní léčbě. K plastické chirurgii přistupujeme až po vyčerpání všech konzervativních metod. Může se totiž stát, že i po zákroku plastického chirurga opět dojde ke vzniku keloidní jizvy.
Tlaková masáž
Tlak, kterým působíme na jizvu, vede k tomu, že z jizvy je vytlačena krev a následně po uvolnění tlaku do postižených míst nateče nová okysličená krev, která stimuluje hojení.
Po jizvě nepřejíždíme, ale postupně ji stlačujeme prstem. Správný tlak si můžeme kontrolovat podle zbělení tkáně pod nehtem. Na jedno místo tlačíme asi 30 sekund. Tlakovou masáž provádíme asi 10 minut, co nejčastěji, alespoň třikrát denně. Jedná se o dlouhodobou záležitost – účinky se dostaví za jeden až dva měsíce. Cílem je, aby jizva a její okolí bylo pružnější a jemnější.
Silikonové kompresní náplasti
Průhledný gel se aplikuje přímo na kůži a je upevněn náplastí. Je možné ho nosit až 20 hodin denně a tím se přibližuje trvalé tlakové masáži. Před déletrvajícím použitím ho vyzkoušejte na malé části pokožky, abyste se ujistili, že nebudete mít kontaktní alergickou reakci.
Gel je čirý, může být čistě silikonový, nebo může obsahovat minerální látky podporující hojení. Z pokožky jej odstraníte mýdlem a teplou vodou.
Kortikosteroidy
Nadměrnou produkci vaziva mohou omezit lokálně podávané kortikoidy. Aplikují se tenkou jehlou přímo do zbytnělého vaziba.
Promražení
Jedná se o kryalizaci tekutým dusíkem. Při této proceduře dojde k podchlazení a následně odumření několika vrstev kůže. Pokožka je stimulována k tvorbě nové zdravé vrstvy.
Laser
Pro ošetření keloidních jizev je zapotřebí laser, který má minimálně 5 J/cm2. Domácí lasery na tužkové baterie mají nedostatečný výkon a nedostatečná terapie nemá smysl. Pro dosažení potřebného efektu je potřeba ošetření opakovat asi 10-20 krát.