Jizva po popálení

Dle mechanismu vzniku popáleniny dělíme na:

Zvláštní skupinu tvoří spálení kůže při opalování.

První pomoc v případě popálenin zahrnuje zchlazení poranění. Čím dříve dojde ke zchlazení, tím lépe – dá se říci, že se jedná o vteřiny. Ránu chlaďte co nejdéle.

Popáleniny 1. stupně po řádném ochlazení můžete ošetřit vhodným krémem. Většinou se tyto menší popáleniny dobře hojí a nezanechávají jizvy.

Popáleniny vyšších stupňů rozhodně nemažte, můžete je sterilně překrýt a vyhledejte ihned lékaře. U těchto popálenin bohužel bývá hojení dlouhodobou a komplikovanou záležitostí. Rány jsou bolestivé a jsou velmi náchylné na infekci. Často, zejména v případě rozsáhlejších zranění, je potřeba přistoupit k rekonstrukční chirurgii.

Po zacelení kůže se často používá tlaková masáž. Kromě masáže prstem, jakou známe z ošetření keloidních jizev, se v případě popálenin využívá i trvalé tlakové masáže. Tato se provádí s využitím speciálního elastického prádla, které je někdy vybaveno výztuhami. Toto prádlo dokáže v některých případech zabránit vzniku rozsáhlých plastických jizev. Využívá se také tlaková masáž s využitím proudu vody.

U jizev po popálení rozhodně dbejte velmi pečlivě všech rad svého lékaře.